517 10 79

Mustafa Kemal Atatürk

Haberler

19 Ülkeden Gelen Yabancı Barış Elçileri, Belediye Başkanı Sn. Vahap KÜÇÜK'ün Misafirleri Oldu.

3.8.2018 10:04:00

           MALATYA (iha)- Yunus Emre Enstitüsü yaz okulları projesi kapsamında Malatya ya gelen 19 Ülkeden 23 öğrenci İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi TÖMER tarafından misafir ediliyor. Türkçeyi tam konuşan Öğrenciler Doğanşehir Vahap Küçük MYO ve Belediye Başkanı Vahap Küçük’ün konuğu oldular. 

 

Malatya’da  Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen yaz okulları kapsamında Malatya da gelen öğrenciler  üç haftalık kursa tabi tutularak Türkçe konuşmaya başladılar. Doğanşehir’i ziyaret eden yabancı öğrenciler, İnönü Üniversitesi TÖMER Türkçe Eğitim Merkezi  Dç. Dr. İlhan Erdem yaptığı açıklamada şunları söyledi:”  Doğanşehir belediye başkanımız Sn. Vahap KÜÇÜK’ e nazik davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bizler İ.Ü TÖMER  de eğitim gören öğrenciler ile Vahap Başkanımızı Ziyarete geldik. Bu öğrencilerimiz Cumhur başkanlığı himayesinde  yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen  2018 yaz okulu  kapsamında İnönü Üniversitesinde misafirler. Bu Öğrencilerimiz le sabahları Türk Dili Türkçe öğrenme üzeirne eğitim yaptıktan sonra öğleden sonra ve akşamları daha çok tanıtıcı etkinliklerde bulunuyoruz. Malatyamızı gezdirdik, Malatya mızın Değerlerini öğrencilerimize anlattık gösterdik. Sultan Suyu Harası Levent Vadisi Doğanşehir ve Darendeyi gezdirdik. Tabiki Dil öğretmek aynı zamanda kültür öğretmektir. Kültürümüzü ve sanatımızı bu öğrencilere vermeye çalıştık. Büyük şehir belediyesi sanat merkezinde Ebru Öğrettik bu arkadaşlarımıza, kabak işlemeciliği, hüsnü hat aldılar, kaliografi aldılar. Çok memnun bir şekilde burada eğitim gördüler, bu eğitim dört hafta sürüyor, üç haftası yerel üniversitelerde gerçekleşiyor, son haftamızda bu arkadaşlarımız İstanbulda gezip en sonunda Cumhur Başkanımızla yapılacak ortak bir progeramla memleketlerine uğurlanacaklar” dedi. 

 

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap KÜÇÜK ise “ Üniversiteden gelen hocalarıma bu öğrencileri Doğanşehir’e getirdikleri için  teşekkür ediyorum. Bu öğrenciler memleketlerine gittiklerinde Türkiyeyi anlatacaklardır. Aramızda barış elçileri olacaklar. Ben bu organizasyonda emeği geçen her kese teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonda Doğanşehir belediyesine ait beypınarı tesilerinde kendilerine ikram edilen yerel yemekleri yiyen öğrenciler Doğanşehiri harika bulduklarını söylediler. Belediye başkanı Vahap Küçük tarafından öğrencilere ihtiyaçlarında kullanmak üzere hediye çekleri verildi.

 

Doğanşehiri ve Malatyayı çok beğenen öğrenciler, Gezdikleri ülkeleri sayarken Malatya’yı ülke olarak sayınca günün espirisi oldu. Öğrenciler daha sonra Ünönü Üniversitesi TOMER Müdürü Dç. Dr. İlhan Erdem, Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Cemal Koyuoğlu, Yüksek okul sekreteri Nail Korkmaz, Dr. Öğretim görevlisi Hasan Yılmaz refakatlerinde Malatya'ya hareket ettiler.